FrazPC.pl

E-sport oficjalną dyscypliną Igrzysk Olimpijskich w 2024? Paryż rozważa taką opcję

Marzy Wam się olimpijski medal? W takim razie macie jeszcze 7 lat na trenowanie … na swoim komputerze. Okazuje się bowiem, że komitet organizacyjny z Paryża, który jest jedynym kandydatem na gospodarza igrzysk w 2024 roku, rozważa włączenia e-sportu do tej imprezy i to pełnym wymiarze.

Paryski komitet wyraził chęć dyskusji na temat włączenia e-sportu z samymi e-sportowcami oraz Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOL), co potwierdził jego szef Tony Estanguet w rozmowie z agencją Associated Press.

"Musimy się temu przyjrzeć, ponieważ nie możemy po prostu powiedzieć: to nie my, to nie olimpijskie. Młodzież jest zainteresowana e-sportem i tego typu rzeczami. Przyjrzyjmy się więc temu. Spotkajmy się. Sprawdźmy czy możemy znaleźć jakieś wspólne płaszczyzny" - stwierdził Estanguet.

Warto przypomnieć, że co prawda e-sport nie uczestniczył jeszcze w igrzyskach olimpijskich, ale w trakcie zawodów w Rio w ubiegłym roku przeprowadzono równolegle turniej. Poza tym e-sport będzie pełnoprawną częścią igrzysk azjatyckich w 2022 roku, które odbędą się w Chinach.  Igrzyska te są organizowane przez Azjatycką Radę Olimpijską (OCA) pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i w każdej konkurencji przyznawane są medale.

Ostateczna decyzja w tym temacie należeć będzie oczywiście do MKOLu i spodziewać można się jej zapewne dopiero po igrzyskach w 2020, które odbędą się w Tokio. Trzeba też pamiętać, że Paryż nie jest jeszcze oficjalnie wybrany jako organizator igrzysk w 2024 roku, ale po porozumieniu między Los Angeles a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl), zapewniającym temu miastu organizację igrzysk w 2028 roku oraz wycofaniu się Budapesztu, miasto nad Sekwaną wydaje się być pewniakiem.

Tradycyjne igrzyska organizowane w dotychczasowej formie zdają się tracić na popularności, co może skłonić MKOL do tego kontrowersyjnego ruchu, jakim jest włączenie e-sportu do programu. Czy tak będzie? Przekonamy się zapewne za jakiś czas. 

1_04

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.