FrazPC.pl

Fałszywy Adblock Plus pobrany ze sklepu Chrome ponad 37 tysięcy razy

Często zakładamy, że programy zamieszczane w oficjalnych internetowych sklepach dużych firm są bezpieczne, ale regularnie zdarza się, że w ich ofercie pojawia się także złośliwe oprogramowanie, które jedynie udaje autentyczny produkt. Dobrym przykładem jest to najnowsza sytuacja z Chrome Web Store, skąd fałszywe rozszerzenie Adblock Plus pobrano aż 37 tysięcy razy zanim to usunięto ze sklepu.

To odkryte zostało przez specjalistę od cyberbezpieczeństwa znanego na Twitterze jako SwiftOnSecurity, co doprowadziło do zdjęcia podejrzanego rozszerzenia przez Google. To jednak zdążyło nabrać sporą grupę użytkowników, naśladując oryginalną stronę Adblock Plus, jedynie stosując wielką literę "B" w nazwie oraz inną nazwę producenta. Elementem, który dobitnie świadczył o tym ,że rozszerzenie jest "fałszywką", były liczne słowa klucze stosowane w opisie, które miały na celu sprawienie, że pozycja ta pojawiać będzie się w niezwiązanych z nią wynikach wyszukiwania. Poza tym, niektórzy użytkownicy zostawili recenzje, gdzie wprost napisali, że jest to oszustwo, które wyświetla inwazyjne reklamy i otwiera zakładki bez zgody użytkownika.

Warto przypomnieć, że Google w dużej mierze uporało się ze złośliwym oprogramowaniem po tym, jak w 2015 roku zablokowało użytkownikom Windows i Mac pobieranie rozszerzeń do Chrome, które nie są publikowane na Chrome Web Store. Zdaniem koncernu ten ruch pozwolił ograniczyć aż o 75% liczbę zgłoszeń do ich wsparcia technicznego w związku z zainstalowaniem niechcianego oprogramowania. 

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.