FrazPC.pl

Windows 10 - ostatnia aktualizacja może powodować zapętlający się BSOD

Użytkownicy systemu Windows 10 Creators Update donoszą, że ostatnia automatyczna aktualizacja tego OS może powodować pętlę bootowania zakończoną każdorazowo BSOD, czyli popularnym niebieskim ekranem z krytycznym błędem.

Chodzi tu o pliki oznaczone kodem KB4041676, które aktualizacją system do wersji 15063.674. Update jest naprawdę spory i istotny, ponieważ łata ponad 62 zagrożenia bezpieczeństwa, w tym krytyczne oraz kilka typu zero-day. Niestety wiele osób w różnych miejscach w sieci od wczoraj zgłasza z nim problemy powodujące, że ich komputery stają się bezużyteczne, ponieważ te wpadają w błędne koło, nieustannie się restartując.

Jak na razie Microsoft zidentyfikował jeden problem związany z USB typu C i podaje, że "systemy, w których włączono wsparcie dla interfejsu UCSI (USB Type-C Connector System Software Interface), mogą doświadczyć niebieskiego ekranu lub przestać odpowiadać (czarny ekran) przy inicjacji zamknięcia systemu". Tymczasowym rozwiązaniem podanym przez producenta jest wyłączenie przed aktualizacją UCSI w BIOSie. Niestety część użytkowników odnotowuje podobne przypadłości nie posiadając złącza USB typu C w swoim sprzęcie. Microsoft podaje, że problem został naprawiony i nie dotyczy użytkowników korzystających z Windows Update, a jedynie korporacji zarządzanych administracyjnie poprzez WSUS, ale zdają się temu zaprzeczać doniesienia od osób prywatnych.  W sieci znaleźć można jednak rozwiązanie problemu, które pozwala ponownie pobrać i zainstalować aktualizację.

Sytuacja ta dobrze pokazuje, że polityka automatycznych obowiązakowych aktualizacji niesie ze zobą także spore zagrożenia dla użytkowników. 

4077_1

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.