FrazPC.pl

Łatka Intela dla luk Spectre i Meltdown zawiera błąd restartujący komputery

Intel miał pół roku na przygotowanie stosownych łatek dla luk Spectre i Meltdown, co wydaje się być aż nadto wystarczające, ale okazuje się, że firma nie uniknęła wpadki i w tym zakresie i przygotowane przez nich aktualizacje same zawierają błąd. Tym samy kłopoty Niebieskich z tego tytułu zdają się nie mieć końca.

Sprawa dotyczy aktualizacji firmware'u udostępnianych od zeszłego tygodnia i jak podaje Wall Street Journal, Intel obecnie rekomenduje części swoich największych klientów i partnerów OEM opóźnienie instalacji tych łatek. Okazuje się bowiem, że zawierają błąd powodujący, że niektóre procesory Intela, w tym modele z rodziny Broadwell oraz Haswell skierowane na rynek konsumencki i serwerowy, powodują nieoczekiwane restartowanie się systemu.

Intel obiecał wczoraj większą transparentność w swoich działaniach i przedkładanie dobra klientów nad własny interes, ale zapomniał chyba dodać, że jeszcze nie wdrożył tych zasad w życie, bo wiceprezes i dyrektor generalny działu Data Center Group potwierdził te problemy dopiero po tym, jak napisało o nich WSJ. Wcześniej natomiast producent miał doradzać swoim największym klientom, by ci "po chichu" opóźniali instalację łatek. W tym samym czasie Navin radził zaś użytkownikom ich procesorów, by jak najszybciej instalowali rekomendowane aktualizacje.

To nie jedyne problemy wywoływane przez udostępniane w ostatnim czasie aktualizacje bezpieczeństwa, które uporać mają się z zagrożeniami ze strony odkrytych krytycznych luk. Oberwało się także posiadaczom starszych procesorów AMD (Opteron, Athlon i Turion X2 Ultra ), a to za sprawą patcha Microsoftu, który powoduje zawieszanie się systemu. W tym przypadku szybko wstrzymano jego dystrybucję i obie firmy współpracują, by rozwiązać ten problem. AMD chce też wziąć sprawy w swoje ręce i w tym tygodniu dostarczy opcjonalną aktualizację mikrokodu dla procesorów Ryzen i EPYC.

dims_03

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.