FrazPC.pl

Qualcomm odrzuca nową propozycję Broadcom, ale chce usiąść do rozmów

Przeciągania liny ciąg dalszy - jak można było się spodziewać Qualcomm odrzuciło nową ofertę Broadcom, w której kwota wykupu producenta Snadpragonów osiągnęła już 121 mld USD (pierwsza oferta wynosiła 103 mld). Przedsiębiorstwo specjalizujące się w układach mobilnych tłumaczy, że propozycja "zaniża wartość firmy i nie spełnia oczekiwań, szczególnie w kontekście ryzyka niepowodzenia takiej transakcji".  

Mówiąc wprost, zarząd Qualcomm uważa, że to wciąż za mało, ale najwyraźniej zamierza negocjować z Broadcom. Firma zaproponowała bowiem spotkanie z przedstawicielami Broadcom, by przekonać się, czy Ci są w stanie zaproponować lepszą ofertę.

W otwartym liście Qualcomm podkreśla, że chce uzyskać kilka istotnych odpowiedzi, w tym czy jest to najwyższa oferta jaką skłonny jest zaoferować Broadcom oraz czy kupujący zobowiązuje się do podjęcia wszystkich czynności niezbędnych do zamknięcia transakcji.

Warto jednak podkreślić, że prezes Broadcom stwierdził, że jest w stanie wydzielić osobne formy z dwóch swoich biznesów, które stanowić mogłyby tu przeszkodę dla organów przyznających zgodę na takie wykupienie, a firma rozpoczęła już nawet proces regulacji w USA, Chinach i Europie. Co więcej, zaoferował on nawet odszkodowanie na wypadek, gdyby wykupienie zostało zablokowane przez stosowne organy.

Nie da się ukryć, że ostatnie nawarstwiające się kłopoty Qualcomm (batalie sądowe z Apple, wysokie kary nakładane na poszczególnych rynkach w związku z nadużywaniem dominującej pozycji) mogą sprawić, że akcjonariusze będą mocno naciskać na zarząd, by ten w końcu przyjął ofertę Broadcom. Jeśli tak się stanie, będziemy świadkami jednego z największych przejęć w historii branży technologicznej.

qualcomm_01

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.