FrazPC.pl

Karty GeForce GTX 2070 i 2080 z GPU Ampere na pokładzie już w kwietniu?

W tym momencie architektura Pascal jest już na tyle wyeksploatowana, że nie oczekujemy żadnych nowych kart graficznych bazujących na tej technologii. Można byłoby się więc spodziewać, że modele dla graczy bazujące na GPU Volta są tuż za rogiem, ale już w listopadzie pojawiły się plotki, jakoby kolejną gamingową architekturą Nvidii było Ampere i najnowsze przecieki zdają się iść w tym samym kierunku.

Zdaniem źródeł niemieckiego portalu 3DCenter, Nvidia zdecydowała się pod koniec zeszłego roku na zakończenie cyklu życia układu GP102, co oznacza, że nie jest on już produkowany. Firma szykuje zastępstwo w postaci układu GA104, który stanowić ma pierwszą generację architektury Amepre. Jego ujawnienia spodziewać mamy się w połowie albo pod koniec marca na GTC, a premiera nastąpić ma podobno 12 kwietnia, czyli niemal dwa lata od debiutu Pascala.

GA104 trafić ma do kart graficznych GeForce GTX 2080 i GTX 2070, które zadebiutują na rynku w kwietniu, a model GTX 2060 z układem GA106 na pokładzie zadebiutować ma latem. Na początku 2019 roku spodziewać można się zaś premiery GA102, który zapewne trafi do nowego Titana i GTX 2080 Ti.

Czemu więc Nvidia zdecydować się może na pominięcie architektury Volta na rynku gamingowym? Wynikać to może z zastosowania zbyt drogich technologii, jak rdzenie Tensor czy pamięci HBM2, które na dodatek są trudno dostępne, a producent na pewno chce uniknąć takiego blamażu jak AMD w przypadku premiery kart Vega. Amepere z kolei zapewne wykorzystywać będzie pamięci GDDR6.

Warto jednak odnotować, że  nazwa Ampere nigdy nie pojawiała się w planach Nvidii, więc niewykluczone, że mamy tu do czynienia jedynie z odświeżoną architekturą Pascal, która doczekała się kolejnych optymalizacji, niższego procesu technologicznego oraz szybszych pamięci.

Jak na razie są to jednak jedynie zwykłe plotki i należy podchodzić do tych informacji z naprawdę dużą rezerwą i dystansem, przynajmniej do czasu aż nie otrzymamy jakiegoś konkretniejszego potwierdzenia. 

nvidia-14nm-gpus-e1457717450443

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.