FrazPC.pl

Rosyjscy naukowcy aresztowani za wykorzystywanie superkomputera do kopania kryptowalut

Zastanawialiście się kiedyś, ile można byłoby zarobić na kopaniu kryptowalut, gdyby wykorzystać do tego celu superkomputer? Rosyjscy naukowcy, którzy mieli dostęp do jednego z najpotężniejszych komputerów w kraju, postanowili zaspokoić swoją ciekawość, co nie skończyło się dla nich najlepiej, ponieważ wylądowali w więzieniu.

Osoby zatrudnione w Instytucie Badawczym Fizyki Eksperymentalnej, który jest częścią Federalnego Cetrum Nuklearnego w Sarowie, zostały zatrzymane w związku z kopaniem kryptowalut w miejscu pracy. W tej tajnej i ściśle strzeżonej placówce, która odpowiada m.in. za powstanie pierwszej bomby atomowej dla Związku Radzieckiego, znajduje się superkomputer o mocy obliczeniowej 1 petaflopa i to właśnie on miał posłużyć naukowcom do kopania. Nie mamy pewności o jaką walutę dokładnie chodzi, co prawda w doniesieniach prasowych pojawia Bitcoin, ale ten dla wielu osób stał się już po prostu synonimem krytowalut i wiele osób używa tej nazwy w kontekście wszystkich cyfrowych walut. Nie wiemy także, ile osób zamieszanych jest w proceder, ale wiadomo, że te po zatrzymaniu zostały aresztowane i postawione zostaną im zarzuty.

Nie wiadomo jak moc obliczeniowa 1 petaflopa przekłada się na wydajność w kopaniu kryptowalut, ale zauważono, że hashrate w przypadku Bitcoina spadł z poziomu 24 293 141 TH/s z 6 lutego do 20 000 000 TH/s 7 lutego. Wpływ na to mógł mieć jednak spory spadek ceny tej waluty w ostatnim czasie.

To nie jedyne ciekawe doniesienia z Rosji na temat kryptowalut, ponieważ Aleksiej Kolesnik, jeden z tamtejszych oligarchów, kupił podobno niedawno dwie elektrownie, które wykorzystywane mają być jedynie do zasilenia centrów zajmujących się kopaniem kryptowalut.

cryptocurrency-miner

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.