FrazPC.pl

Nadchodzą 35 W warianty APU AMD Raven Ridge

Doczekaliśmy się już premiery pierwszych układów Raven Ridge, czyli stacjonarnych APU AMD z rodziny Ryzen z grafiką Vega na pokładzie. Wygląda jednak na to, że producent szykuje także energooszczędne warianty tych procesorów, a tak przynajmniej sugerują najnowsze przecieki, których źródłem są producenci płyt głównych.

Na stronach ASRock i Asusa dodano nowe modele w ramach kompatybilności z płytami głównymi z podstawką AM4, ale oprócz Ryzena 5 2400G i Ryzena 3 2200G pojawiły się tam również niezapowiedziane wcześniej warianty Ryzen 5 2400GE i Ryzen 3 2200GE, które zamiast standardowego TDP na poziomie 65W, pochwalić mogą się niższym współczynnikiem wynoszącym 35W. Wygląda więc na to, że literka "E" w nazwie odnosi się do energooszczędnych procesorów AMD, choć dotychczasowy schemat stosowany przez tego producenta wskazywałby raczej, że nowe APU powinny mieć dopisek GT.

Obniżenie TDP wiąże się w tym przypadku z niższymi (o 300-400 MHz) bazowymi częstotliwościami taktowania, które obniżono do poziomu 3,2 GHz dla obu modeli. Nie wiemy jednak, czy tryb Turbo został w tym przypadku wyłączony, czy też po prostu jeszcze nie określono jego prędkości.

To na razie wszystko, co wiadomo na temat Ryzen 5 2400GE i Ryzen 3 2200GE, ale poza wspomnianymi zmianami, APU nie powinny jakoś znacząco różnić się od standardowych 65W modeli. Niestety nie wiemy też, kiedy możemy spodziewać się premiery tych układów, ale raczej nie przyjdzie nam na nie zbyt długo czekać.

35w

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.