FrazPC.pl

Możemy spodizewać się kolejnych podwyżek cen pamięci RAM

Na początku tego roku docierały do nas pozytywne informacje o możliwości spadku cen pamięci RAM w bieżącym roku. Niestety najnowsze doniesienia w tym temacie nie są już tak dobre, ponieważ wciąż rosnące zapotrzebowanie na układy DRAM powodować ma, że wcześniejsze prognozy są już nieaktualne i potencjalnie spodziewać możemy się kolejnych podwyżek.    

Samsung, SK Hynix oraz Micron, czyli najwięksi producenci pamięci, mają walczyć z brakami na rynku, które w głównej mierze odpowiedzialne są za wzrosty cen, przez zwiększenie produkcji i w konsekwencji liczba produkowanych układów wzrosnąć ma aż o 30%. Jak podaje Digitimes, powołując się na branżowe źródła, to wciąż za mało, by zaspokoić obecny popyt na DRAM, głównie za sprawą producentów smartfonów, ale także centrów danych.

I tak, oczekiwać możemy kolejnych podwyżek rzędu 5%, a nawet 10% do końca drugiego kwartału tego roku. Analitycy Goldman Sachs zdają się potwierdzać ten trend, ponieważ jak pokazują, jeszcze w styczniu tego roku serwerowe 32 GB moduły kosztowały 300 USD, a obecnie zapłacić trzeba za nie 315 USD i na horyzoncie nie widać żadnych spadków. Podobnych trendów spodziewać mamy się w przypadku konsumenckich pamięci RAM.

2861_5858e55375b61-e1520513438939

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.