FrazPC.pl

Intel rozważać ma zakup Broadcom

Sytuacja na rynku technologicznym, a w szczególności firm działających w obszarze półprzewodników, nieco się komplikuje. Broadcom usilnie próbuje wykupić Qualcomm, które się wzbrania, przez co niewykluczone jest wrogie przejęcie. Jeśli jednak do tego dojdzie, do gry może wkroczyć trzeci, jeszcze większy zawodnik, a mianowicie Intel.

Jak na razie Qualcomm odrzuciło dwie oferty, sugerując, że te znacząco zaniżają wartość firmy, ale prócz oporu ze strony producenta Snapdragonów, Broadcom musi liczyć się także z zablokowaniem przejęcia przez amerykańskie organy, które mogą tłumaczyć taką decyzję potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa. Jeśli jednak uda się przekonać władze USA, to na horyzoncie do ataku szykować może się jeszcze większa ryba. Jak donosi bowiem Wall Street Journal, Intel rozważać ma możliwość wykupienia Broadcom, jeśli temu uda się przejęcie Qualcomm. W ten sposób przedsiębiorstwo z Santa Clara uniknęłoby rywalizacji z nowym gigantem na rynku układów 5G czy Internetu Rzeczy, a także innych obszarach, gdzie Intel nie czuje się tak mocny, jak w przypadku segmentu PC czy serwerów.

Źródła wskazują jednak, że ma to być jedna z opcji rozważanych przez Niebieskich i koncern bierze też pod uwagę wzmocnienie własnej pozycji przez wykupienie kilku mniejszych zawodników. Intel wydał oświadczenie w związku z tymi doniesieniami i rzecznik firmy stwierdziła, że nie będzie komentować tych informacji i przypomniała, że w ostatnim czasie udało im się nabyć takie podmioty, jak Mobileye czy Altera i obecnie koncertują się na integracji tych nabytków w ramach biznesu firmy oraz przekucie ich na sukces dla klientów i udziałowców. Nie da się ukryć, że wypowiedź ta była bardzo wymijająca, a brak kategorycznego zaprzeczenia informacjom WSJ jest znaczący.

Aby jednak Intel zrobił ruch, Broadcom musi najpierw przejąć Qualcomm, który broni się ze wszystkich sił, a inni giganci, jak Microsoft i Google, także wyrazili swoje obawy w związku z potencjalnym wykupieniem.

4361_1

 

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.