FrazPC.pl

Denuvo nie ma żadnego wpływu na wydajność ... przynajmniej w FFXV

System antypirackich zabezpieczeń DRM o nazwie Denuvo często krytykowany jest przez graczy w związku z domniemanym negatywnym wpływem na wydajność w grach. Do tej pory nie doczekaliśmy się jednoznacznych dowodów przemawiających za takowym argumentem (ani też przeciw niemu), ale Final Fantasy XV Windows Edition powinno rozwiać wiele wątpliwości w tej sprawie.

Warto wspomnieć, że w sieci pojawiła się piracka wersja gry Final Fantasy XV Windows Edition, która pozbawiona jest Denuvo, ponieważ powstała w oparciu o udostępnione przed premierą na platformie Origin pliki do wcześniejszego pobrania, które nie posiadały żadnego szyfrowania i plik wykonawczy z dema gry niezabezpieczonego Denuvo. PC Gamer postanowił więc przeprowadzić testy z wykorzystaniem pełnej wersji ze wspomnianym DRM i pozbawionym go demem (choć testy z piracką wersją zapewne byłyby bardzo podobne).

W tym celu porównano trzy sceny z gry dostępne w wersji demonstracyjnej. Jak zobaczyć możecie na poniższych wykresach, pierwsza nie wykazała żadnych znaczących statystycznie różnic, w drugiej pełna wersja działała o 3,5% wolniej od dema, ale w trzeciej sytuacja się odwróciła i wydajność była o 5,6% wyższa niż w demie.

Przeprowadzający test Peter "Durante" Thoman stwierdził, że nie ma dowodów na to, że oprogramowanie Denuvo ma negatywny wpływ na wydajność w grach, ale odnotował o 6,7% wolniejszy czas ładowania w pełnej wersji Final Fantasy XV Windows Edition. Wynikać może to jednak z różnic w kodzie dema i finalnej wersji i by potwierdzić tezę o loadingach wydłużanych przez Denuvo, trzeba byłoby się pokusić o porównanie z piracką edycją.

1_02

2

3_01 4

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.