FrazPC.pl

Donald Trump wydał zarządzenie blokujące przejęcie Qualcomm przez Broadcom

Wczoraj pisaliśmy, że Intel rozważa zakup Broadcom, jeśli temu uda się przejąć Qualcomm, ale jednocześnie Niebiescy będą zadowoleni, jeżeli nie dojdzie do tej transakcji. Prezydent Donald Trump postanowił sprawić Intelowi prezent i wydał właśnie zarządzenie blokujące przejęcie amerykańskiej firmy przez singapurski Broadcom.

Trump motywuje tę decyzję "wiarygodnymi dowodami" przekazanymi przez Komisję Inwestycji Zagranicznych, które wskazują, że tego typu przejęcie oznaczać może zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Przy okazji prezydent Stanów Zjednoczonych zdyskwalifikował wszystkich 15  proponowanych przez Broadcom dyrektorów Qualcomm.

Komisja wyjaśnia, że jeśli doszłoby do przejęcia, to Broadcom prawdopodobnie dążyłby do ograniczenia kosztów amerykańskiego przedsiębiorstwa i tym samym osłabił jego możliwość do konkurowania z takimi chińskimi rywalami, jak Huawei. W konsekwencji pozwoliłoby to na dominację Chin w zakresie bezprzewodowej łączności 5G i narażało Amerykanów.

Nie da się ukryć, że nie wygląda to dobrze dla Broadcom i dopóki zarządzenie Trumpa jest w mocy, nie ma szans na wykupienie Qualcomm. Ten z kolei jest zapewne zadowolony z takiego obrotu spraw, ponieważ władze firmy od początku sprzeciwiały się wykupieniu i teraz uda im się zapobiec wrogiemu przejęciu.

W wydanym oświadczeniu Broadcom  stwierdził, że "sprawdza" zarządzenie prezydenta i "mocno się nie zgadza" ze stwierdzeniem, że przejęcie stanowiłoby jakiekolwiek zagrożenie bezpieczeństwa USA. Firma planuje ponownie spotkać się z udziałowcami 23 marca.

30020836983_0c6d0e542e_b

 

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.