FrazPC.pl

GPU Nvidia P102-100 napędzać będzie wydajne karty do kopania kryptowalut

Wygląda na to, że Nvidia wcale nie zamierza jeszcze odsyłać układu P102 na emeryturę (wbrew temu, co zdawały się sugerować niektóre doniesienia) i firma znalazła kolejne zastosowanie dla flagowego GPU z rodziny Pascal, a chodzi o wydajne karty dedykowane kopaniu kryptowalut.

Portal CryptoMining-Blog ujawnił właśnie nadchodzący model od Inno3D, którzy wyposażony będzie w GPU P102-100 z okrojoną liczbą rdzeni CUDA i 5 GB pamięci GDDRX pracującymi z prędkością 11 Gb/s, które obsługiwane są przez 320-bitowy interfejs. Częstotliwość taktowania GPU wynosić ma w tym przypadku 1582 MHz (nie wiemy nic na temat trybu Boost), a TDP tej karty to 250 W. Karta nie posiada żądnych wyjść wideo, a jeśli chodzi o chłodzenie, to zastosowano w tym przypadku 2-slotowy cooler Twin 2X z dwoma wentylatorami i pięcioma miedzianymi ciepłowodami. Warto także wspomnieć, że do zasilania potrzebne są tu dwie 8-pinowe wtyczki.

Z danych podanych przez producenta wynika, że wydajność w kopaniu Ethereum wynosić będzie ok. 47 MH/s, w ZCash ok. 660 Sol/s, a w Monero ok. 879 H/s. Największe wrażenie robi ta pierwsza wartość, ponieważ dla porównania GeForce GTX 1080 Ti osiąga tutaj 38-40 MH/s, a TITAN Xp jakieś 42 MH/s po podkręceniu.

Niestety nie wiemy, kiedy karty te trafią na rynek, ani jaka będzie ich cena, ale ta powinna być niższa niż w przypadku typowo gamingowych modeli. Można mieć też nadzieję, że wypuszczenie kart dedykowanych kopaniu pozwoli odciążyć nieco rynek i przyczyni się do spadku cen (lub przynajmniej zahamowania ich wzrostów) kart dla graczy.

nvidia-gp102-p102-100-crypto-mining-graphics-card

 

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.