FrazPC.pl

AMD udostępnia patche CPU dla drugiego wariantu Spectre

Microsoft udostępnił już kwietniową aktualizację dla swoich systemów operacyjnych i użytkownicy Windows 10 korzystający z procesorów AMD powinni jak najszybciej skorzystać z narzędzia Windows Update. Nowy update zawiera bowiem łatkę systemowego poziomu dla drugiego wariantu luki Spectre (znanej też jako CVE-2017-5715). Warto przypomnieć, że CPU tego producenta nie są podatne na Meltdown.

Zainstalowanie łatki systemowej nie rozwiązuje jednak problemu całkowicie, ponieważ trzeba także zaktualizować firmware procesorów i AMD udostępniło stosowne update'y mikrokodu swoim partnerom sprzętowym. Dystrybucja tych łatek zależna jest jednak od producentów płyt głównych i komputerów, dlatego warto zajrzeć na stronę internetową odpowiedniej firmy i sprawdzić, czy są już dostępne nowe aktualizacje BIOS.

Techreport udało się już całkowicie załatać jeden z komputerów z procesorem Ryzen i portal przeprowadził szybki test, by sprawdzić, czy patch wpływa na wydajność systemu. Spadki są nieznaczne, w granicach 3%, czyli podobnie jak na platformach Intela, a wydaje się, że Ryzeny nawet w mniejszym stopniu są podatne na patche Spectre.

ryzen

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.