FrazPC.pl

Recenzja myszki Roccat Leadr - bezprzewodowa bezkompromisowość: Recenzja myszki Roccat Leadr - oprogramowanie i podsumowanie

Nie można także zapomnieć o dedykowanym oprogramowaniu Swarm, które przeznaczone jest do szerokiej gamy produktów Roccata i kupując kilka produktów tego producenta nie musimy instalować osobnych aplikacji. Jest to naprawdę zaawansowany jak na akcesoria PC software, ale co istotne wszystko jest tu dobrze objaśnione, intuicyjne i przejrzyste, a przy tym w języku polskim. Po pobraniu aktualizacji dla naszej myszki otrzymujemy 3 karty z opcjami dla Leadr. Pierwsza zawiera najbardziej podstawowe ustawienia dotyczące szybkości przesuwania w pionie, szybkości wychylenia poziomego oraz opcje wskaźnika Windows i dwukliku, a także funkcje przypisywania DPI (5 predefiniowanych trybów, ich zmianę możemy przypisać do dowolnych przycisków) i kalibracji analogowego przełącznika.

Zobacz zdjęcie

Druga przeznaczona została do przypisywania funkcji pod wszystkie przyciski, w tym alternatywne z funkcją Easy-Shift[+]. Oczywiście nie zabrakło też bardziej zaawansowanych funkcji multimedialnych, skrótów, makr czy systemowych (jest tego naprawdę sporo).   

Zobacz zdjęcie

Trzecia karta to ustawienia zaawansowane i dostosujemy tu częstotliwość próbkowania, parametr LOD (wysokość na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie) czy nawet wsparcie dźwiękowe przy zmianie DPI czy profilu. Znajdziemy tu też opcje podświetlenia, gdzie wybrać możemy jeden z 16.8mln kolorów oraz tryb (stały, oddychający, migotanie, „bicie serca” czy ciekawy status baterii, gdzie podświetlenie jest coraz słabsze wraz z rozładowywaniem się baterii) - warto nadmienić, że podświetlenie rolki i obwódki możemy ustawić niezależnie, a regulować można też szybkość efektu czy ustawić efekt przepływu.

Zobacz zdjęcie

Aplikacja pozwala nam zapisywać w pamięci 5 niezależnych profili, które skonfigurujemy pod konkretne tytuły, a nie zabrakło też menedżera makr, w którym nagrywamy i edytujemy nasze kombinacje (niestety brakuje opcji nagrywania kliknięć myszy czy przesunięć kursora). Poza tym, 32-bitowy procesor gwarantować ma błyskawiczne uruchamianie makr, a oprogramowanie działa naprawdę sprawnie i generalnie zasługuje na pochwały.

Zobacz zdjęcie

Podsumowując, pomimo swojej sugestywnej nazwy Leadr nie jest wcale liderem, jeśli chodzi o hi-endowe myszki dla wymagających graczy. Nie da się jednak ukryć, że propozycja Roccata nie odstaje od konkurentów i posiada przy okazji kilka ciekawych rozwiązań, które przemawiają na jej korzyść (jak np. Easy-Shift[+]). Poza tym, jest to naprawdę bardzo dobry produkt, który dostarczy mnóstwo frajdy w trakcie granie, gdzie szybko doceniamy brak skrępowania kablem oraz kompromisów kojarzonych z przewodową pracą i w codziennym użytkowaniu. Myszkę mogę więc rekomendować zarówno amatorom, jak i hardcore'owcom – Ci z pewnością docenią bardzo dobrze skalibrowany czujnik optyczny najwyższej klasy, wyśmienite przełączniki Omron, ergonomię, mnóstwo dodatkowych przycisków oraz zaawansowaną aplikację. Co prawda trudno doszukiwać się tu czegoś, co sprawiałoby, iż Leadr byłby lepszym wyborem niż np. Logitech G900 Chaos Spectrum, ale wydaje się, że propozycja Roccata jest lepiej skrojona pod gatunki wykorzystujące większą liczbę przycisków (nieco gorzej zaś pod shootery). Tak czy inaczej, produkt ten zasługuje na naszą rekomendację i warto brać go pod uwagę, jeśli szukamy podobnego gryzonia.

orientacyjna cena: 699 PLN

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

+ design i wykonanie
+ funkcja Easy-Shift [+]
+ ergonomia
+ zaawansowana i intuicyjna aplikacja
+ przydatne dodatkowe przyciski
+ świetny sensor i główne przyciski
+ personalizowane podświetlenie RGB
+ funkcjonalna stacja dokująca
+ przyzwoity czas pracy na baterii
+ bezkompromisowa bezprzewodowość
 
- jednoosiowy pad analogowy
- przeciętne ślizgacze
- brak możliwości regulowania wagi urządzenia
- przy dość wysokiej cenie brak wyższej klasy materiałów typu aluminium
- alternatywny nadajnik w formie dongle'a USB byłby mile widziany
 
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
 
Zobacz zdjęcie
 
Autor recenzji: Daniel Górecki

Pozostałe strony artykułu

Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.