FrazPC.pl

QSAN XN3002T – mały, designerski i w dodatku porządny dwuzatokowy NAS

Podobno ilość wytworzonych danych przez ostatnie dwa lata przekracza tą wytworzoną od początku istnienia ludzkiego. Codziennie tworzymy pliki, które gdzieś trzeba przechowywać. W dodatku duża część danych utworzonych przez nas są to materiały ważne, których nie chcieli byśmy stracić. Dlatego też, producenci tacy jak QSAN tworzą urządzenia NAS, które zabezpieczają nasze dane poprzez ich duplikację. Na nasz stół redakcyjny trafił dwu zatokowy XN3002T, którym mieliśmy przyjemność pobawić się przez kilka tygodni. Jeśli jesteście ciekawi co o nim sądzimy, zapraszamy do lektury.

Opakowanie i jego zawartość

Urządzenie przyszło do redakcji w szarym kartonie okraszonym minimalistyczną grafiką przedstawiającą samo urządzenie oraz najważniejszymi informacjami o produkcie, które to znajdują się na naklejce.

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

W środku kartonu znajduje się małe pudełko, w którym to producent umieścił  dwa czarne kable Ethernet Cat5e, zasilacz 65W, kluczyk do otwierania NASa oraz dodatkowe śrubki do montażu dysków. Ponadto w opakowaniu znajduje się też krótka instrukcja obsługi, a także licencja Xreplikatora. Pozostała część kartonu wypełniona jest już samym urządzeniem, które to producent opakował w grubą folię zabezpieczającą oraz białe ochraniacze z twardej pianki.

Zobacz zdjęcie

 

Wygląd urządzenia

QSAN XN3200T to mały dwu zatokowy NAS. Jego obudowa wykonana jest z bardzo dobrej jakości tworzywa sztucznego w kolorze grafitowym. By urządzenie wyróżniało się z pośród innych dostępnych na rynku, producent postanowił "poprzecinać" jego obudowę, ukazując przez to umieszczony głębiej błyszczący plastyk w kolorze czarnym. Dzięki temu rozwiązaniu, bryła samego urządzenia nie jest monotonna oraz ciężka w odbiorze.

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcie

Patrząc od frontu, w górnym lewym rogu znajduje się logo producenta. Tuż poniżej znaleźć można przycisk do kopiowania danych z portu USB 3.0, znajdującego się po jego prawej stronie. Przycisk jest dodatkowo też podświetlany i informuje o statusie kopiowania plików. Na prawo od przycisków w pionowej szczelinie znajduje się podłużny przycisk power, który to również świeci i informuje o statusie urządzenia. Tuż poniżej w tej samej szczelinie, umieszczona jest dioda statusu sieci LAN, natomiast w poziomej szczelinie odpowiednio nad pierwszą i drugą zatoką dyskową znajdują się diody informujące o statusie dysków.

Zobacz zdjęcie

Front obudowy skrywa również dwie zatoczki dysków, które to zamykane są na kluczyk (dostarczony wraz z NASem).

Zobacz zdjęcie

Po lewej stronie urządzenia w pionowej szczelinie, producent sprytnie ukrył przycisk do otwierania bocznej pokrywy. Pod pokrywą znajduje się gniazdo rozszerzeń pamięci RAM oraz zatoczka na dysk SSD Cache 2.5"(dostępna od frontu urządzenia).
 

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcie

Tył urządzenia to najważniejsza z jego stron. To tu dzieje się najwięcej. Znajdują się tam (patrząc od góry urządzenia) dwa porty 1GbE LAN (RJ45), dwa gniazda USB 3.0, dwa gniazda USB 2.0, port HDMI, otwór resetowania urządzenia do ustawień fabrycznych oraz gniazdo zasilania.

Zobacz zdjęcie

Dość dużą cześć tylnej obudowy zajmuje kratka wentylacyjna. W lewym dolnym rogu tylnej ścianki, producent umieścił również gniazdo zabezpieczeń Kensington Lock.

Zobacz zdjęcie

Na spodzie urządzenia za wiele nie znajdziemy, najważniejsze w tym przypadku są cztery nóżki, wykonane z dość miękkiej gumy. Poza nóżkami, na dnie NASa znajdują się dodatkowe otwory wentylacyjne urządzenia.

Zobacz zdjęcie

Specyfikacja urządzenia

Dla tych co lubią, mamy całkiem pokaźną tabelkę z danymi. Prosimy Was o dokładne przyjrzenie się wszelkim informacjom w niej zawartym, gdyż dwukrotnie jej tu wklejać nie będziemy! ;) ;P

Zobacz zdjęcie

QSM 3.0 – dusza NASa

QSAN XN3002T wykorzystuje system QSM 3.0 (QSAN Storage Managemnt). Oprogramowanie to  przygotowane zostało specjalnie dla serii dysków XcubeNAS. Sam system oparty został na Linuxowym jądrze z udoskonalonym wewnętrznie systemie plików ZFS (Petabyte File System).

Zobacz zdjęcie

Pozwolimy sobie zacytować słowa producenta, co sądzi o swoim systemie:

"Zaawansowane funkcje magazynowania danych systemu QSM zapewniają trwałe i niezawodne zarządzanie pamięcią masową, ochronę przed cichym uszkodzeniem danych, bezproblemową rozbudowę pojemności, kilka mechanizmów kontroli integralności danych, ochronę szyfrującą dyski i pule pamięci oraz nielimitowaną ilość migawek i klonowania."

Sam system według nas jest bardzo szybki i co najważniejsze bardzo intuicyjny. Rzec by można, iż nawet mało zorientowany komputerowo człowiek da radę bezproblemowo się poruszać po oprogramowaniu za pośrednictwem przeglądarki WWW.

Pierwsze uruchomienie NAS'a jest równie proste jak samo poruszanie się po systemie. Po podłączeniu urządzenia do routera. Wystarczy pobrać aplikację Xfinder, która wyszuka dysk w naszej sieci domowej. Z poziomu tej aplikacji możemy wykonać początkową konfigurację urządzenia a następnie wejść do systemy QSM 3.0.

Zobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcie


Jeśli nie chcemy instalować dodatkowego oprogramowania na naszym dysku, pierwsze uruchomienie możemy również wykonać poprzez wpisanie do przeglądarki adresu – http://find.qsan.com.
 

Zobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcie

Gdy już dostaniemy się do naszego systemu, wpisując dane logowania, ukaże się naszym oczom system QSM 3.0. Podczas pierwszego uruchomieniu systemu zostaniemy wręcz poprowadzeni za rękę.

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

System jest bardzo intuicyjny. W prawym górnym rogu znajdują się ikonki skrótowe do narzędzi administracyjnych. W lewym górnym rogu umieszczony został odpowiednik przycisku "start".

Na starcie otrzymujemy na pulpicie 4 ikony. File Manager, Kopia zapasowa, Monitor oraz Synchronizacja w chmurze. Dolna belka pulpitu umożliwia zmianę widoku ikon oraz dostęp do kosza. Nad belką natomiast znajdują się kropki informujące na którym z pulpitów się znajdujemy. Domyślnie ustawione są 4.

Zobacz zdjęcie

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda system, zapraszamy do przejrzenia galerii zrzutów albo udania się pod link: http://demo2.qsan.com/ gdzie będziecie mogli przetestować na własną rękę intuicyjność systemu.

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Zobacz zdjęcieZobacz zdjęcie

Testy (aktualizacja)

Poniżej wynik testu za pomocą CristalDiskMark w strukturze RAID0 na 2 dyskach SSD po SMB na sztywnym połączeniu z komputerem z kartą 1Gbit. Połączenie bez agregacji. Ustawienia jak widać na screenie:

Zobacz zdjęcie

Podsumowanie

Użytkowników możemy podzielić na tych, którzy robią backup oraz tych którzy jeszcze go nie robią. Obie grupy społeczeństwa możemy ze szczerym sercem zachęcić do rozważenia zakupu urządzenia QSAN XN3002T. Na pewno jest to świetne urządzenie o przyzwoitych parametrach. Producent rozpieścił użytkowników licencją Xreplikatora na sto stanowisk. Wygląd, choć o gustach się nie rozmawia, jest według nas bardzo dobry. Procesor – zawsze mógłby być szybszy, lecz w przypadku tej klasy urządzenia należy wybór wyważyć pomiędzy energooszczędnością a wydajnością. Urządzenie dodatkowo możemy doposażyć w RAM oraz dysk SSD. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, dlatego też urządzenie otrzymuje od nas znaczek POLECAMY.

orientacyjna cena: ok. 2300 PLN

Zobacz zdjęcie

+ możliwość rozbudowy pamięci RAM
+ SSD Cache
+ dual LAN
+ wydajność (co jak co, ale nie udało na się zamulić tego Celerona)
+ aż pięć portów USB (USB 3.0 front, 2x USB 2.0 i 2x USB 3.0 tył)
+ system ZFS
+ Xreplikator (licencja na 100 stanowisk)(możliwość backupu całych obrazów systemu)
+ Xccess  - dostęp mobilny i synchronizacja danych
 
- momentami może być głośny
 
Autor recenzji: Tomasz Pawlus
Copyright © 2012 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.